Sabit ortodontik tedavi sürecinde telin yerinden çıkması, uzun kalan telin batması, keskin kenarların yanağı rahatsız etmesi ve ligatür tellerinin dudağa temas etmesi hekime ulaşılamadığı zamanlarda hastaya sıkıntı verebilmektedir. Bu sebeple evde bulunan bazı malzemelerle tüm bu sıkıntılardan rahatlamayı sağlayan çözümler geliştirilmiştir. Her ortodontik sabit tel tedavisi gören hastanın bu konuları iyi bilmesi gerekmektedir.
– En arkada tüpten çıkan teller, cımbız aracılığıyla tüp içine yerleştirilebilir.
– En arkada diş hareketleri veya telin hareketi ile uzun kalan ve yanağı rahatsız eden bölgelere hekiminiz tarafından verilen mumlar yuvarlanarak o bölgeye yerleştirilir ve üzerine parmakla bastırılarak, sıkışıp sivri bölgelerin rahatsızlık vermesi önlenir.
– Tel fazlalıkları varsa, mevcut “çıt-çıtlı” bir tırnak makası ile bu fazlalık rahatlıkla kesilebilir.
– Tellerin braketlerin içinde durmasını sağlayan ligatür tellerinin uçları hareket edip kalkabilir ve dudağa temas edebilir, böyle bir durumda kalem arkasındaki silgi benzeri yumuşak bir malzeme ile ligatür teli ittirilerek braket altına tekrar yerleştirilebilir.
Bunların dışında rahatsızlık veren ve geçmeyen durumlarda hekiminize danışarak yardım alabilirsiniz.

© 2018 Aykaç Diş Kliniği - Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.