Dental Arayüz Fırçası Kullanımı

Arayüz fırçası kullanımı ağız bakımının çok önemli bir parçasıdır. Arayüz fırçaları diş fırçalarının ulaşamadığı kimi zaman da diş iplerinin dahi yetersiz kaldığı durumlarda çok iyi bir temizlik sağlarlar. Arayüz fırçası seçiminde arayüzde bir aralık mevcutsa bu aralıkta komşu dişlere temas ederek ancak sıkışıp zarar vermeyecek bir boyut tercih edilmelidir.
Arayüz fırçasının farklı kullanım alanları:
– Dişler arasında diş ipi ile temizlemenin yeterli olmadığı boşlıkların mevcut olması ve dişeti çekilmesine bağlı arayüzlerde yemek artığı biriminin sık olduğu boşluklarda.
– İmplantların özellikle boyun bölgeleri ve arayüzlerinin temizliğinde.
– Kron ve köprü gibi sabit protezlerin arayüz ve boyun bölgelerinin temizliğinde.
– Ortodonti tedavisi gören hastaların braketlerinin yan yüzlerinde, telin arkasında kalan, diş fırçası ile temizlenemeyen bölümlerinde.

Nasıl kullanılmalı:
– Dik açıyla hafif bir kuvvetle küçük titreşimlerle arayüze girmesi sağlanır ve komşu dişlere dayayarak geri çekerken yan yüzeylerin temizliği sağlanır.
– Ulaşılması zor bölgelerde arayüz fırçasının ucunu hafif kıvırarak bir büküm verebilirsiniz.
– Arayüz fırçası aralıklar için fazla büyükse, girmesi için zorlamayın; bu kırılmaya ve uzun vadede dişeti çekilmesine sebep olabilir. Uygun boyutlu bir arayüz fırçası alarak uygulamaya devam edin.
– Arayüz fırçaları bir kaç defa tekrar kullanılabilir, dikkatli kullanılmaları ve temizlenmeleri halinde bir kaç gün hizmet edebilmektedirler. Yıpranma ve eğilmeler belirginleştiğinde yeni bir arayüz fırçasına geçilmelidir.
– Kapaklı olan küçük arayüz fırçalarını yanınızda taşıyabilirsiniz.

PAYLAŞ

favicon

Randevu Al